Úterý, Říjen 15, 2019

logo 7a

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Interaktivní mapa

Chcete si prohlédnout Pařížské památky téměř na vlastní oči? Zajímá vás kde které památky v Paříži jsou a jak se k nim dostat? To vše a mnohem víc, najdete v naší interaktivní mapě.

Chcete vědět víc?

Paris Pass se slevou

Máme pro vás malý bonus, který jinde nedostanete. Kartu Paris Pass s pěknou slevou. Chcete li ušetřit ještě víc POZOR akce jen do 15.9.2016, tak uplatněte náš slevový kód.

Chcete vědět víc?

 

Karta Paris Pass

Nechcete platit vstupné v Pařížských památkách? Nechcete čekat v nekonečných frontách při vstupu do Pařížských památek? Chcete jezdit po Paříži městskou dopravou zadarmo?

Chcete vědět víc?

Paříž
Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Impozantní a působivá katedrála Notre-Dame se nachází na ostrově la Cité a je považována za jednu z nejkrásnějších středověkých staveb Francie.

Genius loci

Místo, kde Notre-Dame stojí, je pozoruhodné, neboť již 2000 let slouží k náboženským kultům a praktikám. Nejprve zde totiž stála gallo-římská svatyně, poté tady vyrostl křesťanský stánek, který zde stojí dodnes. Základy zdejší stavby byly položeny samotným papežem Alexandrem III. už v roce 1163. Gotická stavba byla pak dokončena v roce 1345.

Popis katedrály

Notre-Dame je krásná pětilodní bazilika s krátkou příčnou lodí. Při frontálním pohledu zjistíte, že má tříportálové průčelí a dvě věže. Hlavní vchod do katedrály je obrácen na široké prostranství Plate du Paris. Hlavní vchod je vyzdoben třemi portály, které znázorňují biblické motivy.

notre dame

Popis portálů

Pokud budete obrácení svým obličejem k hlavnímu vchodu katedrály, tak po vaší levé straně je první portál, který znázorňuje Pannu Marie. Tento portál představuje takzvaný rodokmen Panny Marie. Dále jsou zde zobrazeni proroci, kteří věští slavný osud matky Spasitele, Smrt Panny Marie a její korunovaci. V dolní části portálu se můžeme obdivovat reliéfům, které znázorňují zemědělské práce. Na druhém a třetím portálu je zobrazen Poslední soud, respektive svatá Anna.

Nad třemi portály je pro změnu galerie 28 judských králů. Nad středním portálem je pak nádherné západní rozetové okno, které ve vitráži ze sytých modrých a červených barev znázorňuje Pannu Marii. V jižní věži se nachází slavný zvon, které se jmenuje Emmanuel.

550 Notre Dame de Paris 2011 by Skouame

Celkový pohled na katedrálu Notre Dame - Autor snímku Skouame

Popis vnitřku katedrály

Vznešenost interiér katedrály podtrhuje vysoká klenba hlavní lodě. Vnitřek této impozantní svatyně zdobí díla řady sochařů a malířů. Za všechny jmenujme náboženské obrazy od malíře Charlese Le Bruna, které visí v bočních kaplích. Jedná se o takzvané májové malby, neboť pařížské cechy věnovaly katedrále vždy každý rok jeden obraz na prvního máje. Z významných soch jmenujme Pietu, která se nachází za hlavním oltářem a je dílem sochaře Nicolase Coustoua. Krásná socha stojí na zlaceném podstavci, který nechal vyzdobit Francois Girardon.

Základní informace o Notre Dame

Katedrála je otevřena každý den od osmé hodiny ráno do šesté hodiny odpoledne. Vstup je zdarma. Ke katedrále se dostanete metrem, vystoupit musíte na stanici Cité. Pokud se chcete dostat na věž katedrály, ta je přístupná v pracovní dny od desáté hodiny dopoledne do půl sedmé odpoledne, o víkendech je věž otevřena od jedenácté hodiny dopoledne do půl sedmé odpoledne. Vstupné je 8,50 euro, nebo zdarma v rámci karty Paris Pass.

Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Památky

Vstupné do památek zdarma?

info paris passNechcete platit vstupné do Pařížských památek? Nechcete stát ve frontách u vstupů? Chcete jezdit Pařížskou MHD zdarma?

Chcete vědět víc?

Průvodce Paříží

Paříž a její památky

versalies 4

Přehled památek Paříže

V Paříži je nespočet památek, které stojí za návštěvu. Zde najdete jejich ucelený přehledný seznam a detailní popis každé Pařížské památky.

Pokračujte zde

Paříž a důležité informace

metro 2

Důležité informace pro vás

Podívejte se na důležité informace, které se vám budou před cestou do Paříže hodit. MHD, letiště v Paříži, jak používat turistické karty atd.

Pokračujte zde

Pařížský blog

eifellovka 2

Pařížský blog s novinkami

Zde se dozvíte spoustu novinek, které se vám budou hodit, pokud plánujete cestu do Paříže a také aktuální Pařížské akce.

Pokračujte zde