Úterý, Říjen 15, 2019

logo 7a

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Interaktivní mapa

Chcete si prohlédnout Pařížské památky téměř na vlastní oči? Zajímá vás kde které památky v Paříži jsou a jak se k nim dostat? To vše a mnohem víc, najdete v naší interaktivní mapě.

Chcete vědět víc?

Paris Pass se slevou

Máme pro vás malý bonus, který jinde nedostanete. Kartu Paris Pass s pěknou slevou. Chcete li ušetřit ještě víc POZOR akce jen do 15.9.2016, tak uplatněte náš slevový kód.

Chcete vědět víc?

 

Karta Paris Pass

Nechcete platit vstupné v Pařížských památkách? Nechcete čekat v nekonečných frontách při vstupu do Pařížských památek? Chcete jezdit po Paříži městskou dopravou zadarmo?

Chcete vědět víc?

Paříž
Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Budova pařížského Pantheonu se nachází v latinské čtvrti. Tato gigantická budova nezapře, že v minulosti sloužila jako křesťanský kostel. Dnes již svému účelu neslouží, neboť se jedná o pařížské pohřebiště známých lidí a osobností.

Když se na budovu podíváte z dálky, tak vás nepřekvapí, že v minulosti šlo o velký křesťanský kostel. Neoklasicistní budova byla postavena v 18. století a svým způsobem připomíná římský Pantheon.

Pohnutá historie budovy

Stavba budovy začala v roce 1758. Za vznikem stavby stojí francouzský král Ludvík XV., který tento kostel postavil jako vděk za své vyléčení ze smrtelné nemoci. Velký projekt byl svěřen francouzskému architektu, který se jmenoval Jacques-Germain Soufflot. Dokončení stavby se však vleklo několik let, takže kostel by nakonec dokončen architektem Jean-Baptistem Rondeletem v roce 1789. Kostel měl však jepičí život, neboť v průběhu velké francouzské revoluce se z křesťanského svatostánku stal pantheon. Po francouzské revoluci sice Napoleon budovu na chvíli vrátil církvi, ale od roku 1885 již budova trvale slouží jako hrobka slavných osobností Francie.

Technické parametry budovy

Budova Pantheonu je opravdu gigantická, vždyť na výšku je stavba 83 metrů vysoký, na délku pak rovných 110 metrů. Z galerie budovy je pak úžasný výhled na celou Paříž. Uchvacující je rovněž vchod do Pantheonu. Na frontonu reliéfu je znázorněna Matka Země, která uděluje vavříny svým velikánům.
Interiér budovy

Interiér budovy nezapře křesťanský kostel. Uvnitř Pantheonu jsou totiž čtyři lodi, které jsou uspořádané do tvaru řeckého kříže, z jejichž středu se zdvihá nádherně velká kopule. Kopule má celkem tři vrstvy kamenných bání. Skrze kopuli proudí do budovy mírné světlo, takže uvnitř Pantheonu je pološero. Podél jižní stěny si můžete prohlédnout fresky ze života svaté Jenovéfy. Autorem těchto fresek je francouzský malíř Pierre Puvic de Chavannes. Uvnitř Pantheonu je také zajímavý pomník, který oslavuje osvícenského spisovatele Denise Diderota.

Největším lákadlem jsou však hrobky slavných Francouzů.

První slavný Francouz, který byl zde pohřben, byl řečník Honoré Mirabeau. Pak následoval Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo a Emile Zola. Hrobky všech těchto velikánů uvidíte v místní kryptě, která je lemována krásnými dórskými sloupy.

Jak se k Pantheonu dostanete?

K Pantheonu se nejlépe dostanete modrou linkou pařížského metra, stačí, když vystoupíte na stanici Luxemburg, pak již dojdete pěšky. Vstupné do Panteonu stojí pro dospělého 7,50 euro, pro děti je do 18 let vstup zdarma.

Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Památky

Vstupné do památek zdarma?

info paris passNechcete platit vstupné do Pařížských památek? Nechcete stát ve frontách u vstupů? Chcete jezdit Pařížskou MHD zdarma?

Chcete vědět víc?

Průvodce Paříží

Paříž a její památky

versalies 4

Přehled památek Paříže

V Paříži je nespočet památek, které stojí za návštěvu. Zde najdete jejich ucelený přehledný seznam a detailní popis každé Pařížské památky.

Pokračujte zde

Paříž a důležité informace

metro 2

Důležité informace pro vás

Podívejte se na důležité informace, které se vám budou před cestou do Paříže hodit. MHD, letiště v Paříži, jak používat turistické karty atd.

Pokračujte zde

Pařížský blog

eifellovka 2

Pařížský blog s novinkami

Zde se dozvíte spoustu novinek, které se vám budou hodit, pokud plánujete cestu do Paříže a také aktuální Pařížské akce.

Pokračujte zde