Středa, Říjen 16, 2019

logo 7a

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Interaktivní mapa

Chcete si prohlédnout Pařížské památky téměř na vlastní oči? Zajímá vás kde které památky v Paříži jsou a jak se k nim dostat? To vše a mnohem víc, najdete v naší interaktivní mapě.

Chcete vědět víc?

Paris Pass se slevou

Máme pro vás malý bonus, který jinde nedostanete. Kartu Paris Pass s pěknou slevou. Chcete li ušetřit ještě víc POZOR akce jen do 15.9.2016, tak uplatněte náš slevový kód.

Chcete vědět víc?

 

Karta Paris Pass

Nechcete platit vstupné v Pařížských památkách? Nechcete čekat v nekonečných frontách při vstupu do Pařížských památek? Chcete jezdit po Paříži městskou dopravou zadarmo?

Chcete vědět víc?

Paříž
Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Versailles jsou nádherné a přepychové. Versailles to však není pouze rozlehlý a luxusní zámek, to jsou také nádherné zahrady, které nemají konce. Za vznik Versailles může francouzský král Ludvík XIV., který se rozhodl, že nechá přestavět malý lovecký zámeček svého otce. U této malé přestavby však neskončilo, Ludvík XIV. nechal postupně ve Versailles vykvést rozlehlý zámecký komplex a s celým svým dvorem se nakonec z Paříže přesunul do Versailles.

Pařížský Louvr osiřel, aby Versailles mohl žít královskou pohádkou. Tato pohádka začala od roku 1661, kdy se malá vesnice 20 kilometrů od Paříže stala velkolepou královskou rezidencí a sídlem vlády. Mocenské centrum Francie bylo ve Versailles.

550 Chateau de Versailles 1668 Pierre Patel

Snímek z roku 1668 zobrazuje obrovskou rozlohu zámku a zahrad

Architekti Versailles

Velký zámek však není dílem jednoho krále, ale především veledílem jeho vynikajících architektů a uměleckých řemeslníků. Na celé stavbě Versailles pracovalo asi 30 000 lidí. Všichni, kteří něco uměli, byli posláni do Versailles, aby se účastnili velké přestavby feudálního zámku. Uskutečněním celé stavby pověřil Ludvík XIV. schopné architekty La Vaua a Mansarda. Ti měli za úkol exteriér. O interiérovou výzdobu se pak postaral další francouzský architekt Le Brun. O versailleské zahrady se pak přičinil zahradní architekt Le Notra. Celé veledílo trvalo padesát let, než bylo řádně dokončeno.

Interiéry zámku

Přepychových pokojů je ve Versailles nespočet, ale nejslavnějším a nejkrásnějším prostorem je bezesporu nádherný Zrcadlový sál, který je 73 metrů dlouhý. V zářivém lesku zrcadel se v tomto grandiózním sále pořádaly státní oslavy a bankety. Z historického hlediska sehrál Zrcadlový sál rovněž svou roli, v roce 1871 zde dal Bismarck vyhlásit Německé císařství a v roce 1919 zde byl podepsán Versailleský mír, který ukončil první světovou válku.

Z dalších zajímavých komnat na zámku uveďme ještě přepychovou ložnici krále, která je umístěna uprostřed zámku. Méně okázalejší je ložnici královny, v níž přišlo na svět celkem devatenáct princů a princezen.

550 Palace of Versailles by FASTILY

Interiér paláce doslova bere dech jako tento ohromný krb - Autor snímku FASTILY

Versailleské zahrady

Vedle nádherného zámku stojí za pozornost rovněž rozlehlé zahrady. Zahrady se rozkládají na více než 100 hektarech, takže samotná prohlídka versailleských zahrad vyžaduje poměrně hodně času. Při prohlídce těchto zahrad narazíte na četné vyhlídky a široké aleje, které jsou zdobené krásnými sochami. V areálu zahrad jsou taktéž umělé kanály, jeden je například pojmenován „malé Benátky". Zahrady byly ve své největší slávě hojně využívané, pořádaly se zde například operní představení.

K versailleským zahradám ještě patří malý zahradní zámek Grand Triaton, který v roce 1687 postavil architekt Mansart. Král Ludvík XVI. tento rozkošný zámeček věnoval své choti Marii Antoinettě. O kousíček dále je pak Petit Trianon, který vznikl v roce 1762 na výslovné přáni Marie Antoinetty. Královna si zde nechala postavit i vzorovou vesnici s lékárnou a mlýnem. V této části Versailles se Marie Antoinetta snažila napodobovat selský život.

Líbí se ti tu? Tak sdílej stránku na Facebooku

Památky

Vstupné do památek zdarma?

info paris passNechcete platit vstupné do Pařížských památek? Nechcete stát ve frontách u vstupů? Chcete jezdit Pařížskou MHD zdarma?

Chcete vědět víc?

Průvodce Paříží

Paříž a její památky

versalies 4

Přehled památek Paříže

V Paříži je nespočet památek, které stojí za návštěvu. Zde najdete jejich ucelený přehledný seznam a detailní popis každé Pařížské památky.

Pokračujte zde

Paříž a důležité informace

metro 2

Důležité informace pro vás

Podívejte se na důležité informace, které se vám budou před cestou do Paříže hodit. MHD, letiště v Paříži, jak používat turistické karty atd.

Pokračujte zde

Pařížský blog

eifellovka 2

Pařížský blog s novinkami

Zde se dozvíte spoustu novinek, které se vám budou hodit, pokud plánujete cestu do Paříže a také aktuální Pařížské akce.

Pokračujte zde